Classroom Kits (24 units)

Includes one Workbook in both Paper and Digital format for Teacher to copy/print for students
and wood pieces and accessories for twenty-four projects

Entrepreneurship Kits (12 units)

Includes one Workbook in both Paper and Digital format for Teacher to copy/print for students
and wood pieces and accessories for twelve projects

Top-up Kits (3 student units)

Includes wood pieces and accessories for three projects

GST and Shipping will be added to your order

 

MAKER BLOCKS

$85.00 Set of 300 Maker Blocks 
Shipped in one box weighing 7 pounds

 

BUILD-A-BUDDY

Classroom Kit of 24 units $190.00
Shipped in one box weighing 5 pounds

Top-up Kit of 3 units $24.00
Shipped in one box weighing .5 pound

 

LOCOMOTIVE

Classroom Kit of 24 units $215.00
Shipped in one box weighing 10 pounds

Top-up Kit of 3 units $27.00
Shipped in one box weighing 1 pound

 

PLANTER

Classroom Kit of 24 units $240.00
Shipped in one box weighing 17 pounds

Top-up Kit of 3 units $30.00
Shipped in one box weighing 2 pounds

 

BIRD FEEDER

Classroom Kit of 24 units $270.00
Shipped in one box weighing 25 pounds

Top-up Kit of 3 units $33.00
Shipped in one box weighing 3 pounds

 

LOGGING TRUCK

Classroom Kit of 24 units $270.00
Shipped in one box weighing 10 pounds

Top-up Kit of 3 units $33.00
Shipped in one box weighing 1 pound

 

BIRD HOUSE

Classroom Kit of 24 units $350.00
Shipped in 2 boxes totaling 49 pounds

Top-up Kit of 3 units $45.00
Shipped in one box weighing 5 pounds

Also available in Entrepreneurship Kit of 12 units (see below)

ENTREPRENEURSHIP KITS
(12 UNITS ONLY)

MASON BEE HOUSE
Classroom Kit of 12 units $140.00
Shipped in one box totaling 9 pounds

TOY FACTORY
Classroom Kit of 12 units $140.00
Shipped in one box totaling 7 pounds

BIRD HOUSE
Classroom Kit of 12 units $180.00
Shipped in one box totaling 20 pounds

 

The prices for our products for the 2019/2020 school year reflect an average increase of 8%. We do our best to keep our prices as reasonable as we can. This is our only increase in three years and is due to a  25-30% increase in the price of our materials.